Kalendar javnog zdravlja obeležava mesec mart kao mesec borbe protiv raka. U skladu sa time, u medijima čitamo brojne članke posvećene ovoj temi. Najučestaliji oblici raka su kod nas i u inostranstvu gotovo identični. Kod muškaraca se na prvom mestu nalazi rak pluća, a kod žena je to rak dojke. Međutim, drugo mesto kod oba pola zauzima rak debelog creva.
Bečki Institut za istraživanje raka, otvoren još davne 1953. godine, je u vrhu svetske onkološke elite. Početkom februara ove godine, na zvaničnoj stranici Medicinskog Univerziteta u Beču, objavljena je vest o novim saznanjima, koja će dati smernice za još bolju i efikasniju borbu protiv raka.
RAK CREVA: GENETSKI PROFIL KAO PROGNOSTIČKI „ALAT“ KOD METASTAZA NA MOZGU
Prema rečima istraživača sa Medicinskog univerziteta, kod jednog do dva procenta obolelih se, u poodmakloj fazi ove bolesti, razviju metastaze na mozgu. Oni su, U zajedničkoj studiji sa američkim Univerzitetom u Južnoj Kaliforniji, uspeli da definišu DNK sekvencu, pomoć koje je moguće postaviti precizniju prognozu o stopi preživljavanja i koja bi u budućnosti mogla da bude značajna kao sredstvo za tačnije utvrđivanje „meta“, na koje će terapija biti usmerena. To bi ujedno omogućilo i vrlo individualan pristup terapiji. Ova nova saznanja bi, prema rečima jednog od rukovodilaca studije, mogla vrlo lako naći svoju primenu i kod raka pluća i raka dojke, kod kojih su metastaze na mozgu još učestalija pojava. Rezultati ove studije, koja je obuhvatila 70 pacijenata, što je ujedno u svetu do sada najveća okupljena grupa, objavljeni su u renomiranom magazinu „The Pharmacogenomics Journal“.
Originalni članak na engleskom jeziku možete pročitati ovde: