Mnogi od nas zaboravljaju koliko pluća imaju važnu ulogu za naše zdravlje, a onda se jave problemi sa disanjem. Znak upozorenja. Disanjem svaku ćeliju u organizmu hranimo kiseonikom. Nedostatak kiseonika čini naš organizam podložnijim nastanku različitih zdravstvenih problema.
Bolesti pluća se ubrajaju među najrasprostranjenije zdravstvene probleme širom sveta. Desetine miliona ljudi boluje od akutnih i hroničnih bolesti pluća uzrokovanih pušenjem, virusnim i bakterijskim infekcijama, zagađenim vazduhom ali i genetskim faktorom.
Simptomi koji ukazuju na plućna oboljenja
Ako kašljete duže od mesec dana, imate poteškoće prilikom disanja bez ili sa malo naprezanja, čujno disanje (zviždanje u plućima) i sl. trebalo bi da razmislite o poseti lekaru. Nemojte ignorisati ove znake upozorenja
Ostali simptomi koji ukazuju na oboljenja pluća poput bronhitisa, astme, hronične obstukcije pluća i karcinoma pluća su:
- nedostatak daha prilikom uobičajenih aktivnosti
- bol u grudima prilikom disanja
- bol u predelu ramena
- iskašljavanje krvi
- iskašljavanje sekreta
- vrtoglavica
- tvrdokorni bronhitis koji se ne smiruje ni posle upotrebe antibiotika
- gubitak telesne težine
Dijagnostički pregled pluća
Doktor specijalista, pulmolog, obavlja klinički pregled uzimanjem anamneze. Nakon toga slede fizikalni pregled, uvid u medicinsku dokumentaciju i istoriju bolesti. Ukoliko je potrebno, pacijent se upućuje na dodatnu dijagnostiku.
Rentgen pluća ili CT skener
CT skener i standardni rendgen su bezbolne dijagnostičke metode, ali vas mogu izložiti manjoj količini radijacije. CT tehnologija najnovije generacije generalno zahteva manju radijaciju. Da bi izlaganje pacijenta bilo još manje, prilikom preventivnih pregleda se radi uglavnom Low Dose CT skener grudnog koša. CT skener pruža detaljnije snimke od standardnog rendgena. O izboru najadekvatnije metode odlučuje doktor.
Spirometrija
Jedna od najefikasnijih i uobičajenijih metoda za utvrđivanje funkcionalnosti pluća je spirometrija.
Test se izvodi tako što se u cev, koja je povezana sa spirometrom, izduvava što je brže i jače moguće, kako bi se pluća maksimalno ispraznila. Proverava se disanje u mirovanju, maksimalani izdisaj, maksimalni udisaj kao i ubrzano disanje. Nos se za vreme izvođenja testa zatvara uz pomoć specijalne štipaljke.
Rezultati spirometrije se mogu analizirati neposredno nakon završenog test i odmah ukazati na tip plućnog oboljenja tj. omogućiti diferencijalnu dijagnozu između obstruktivne (npr. astma) i restriktivne bolesti pluća (npr. plućna fibroza). Test je važan jer može otkriti oboljenja pre pojave prvih simptoma. Spriometrija se ne preporučuje za osobe koja su imale srčani udar i druga srčana oboljenja.
Kontaktirajte nas za više informacija u vezi preventivnog pregleda pluća u Beču