Pregled PET/CT skenerom je trenutno najsavremenija i najpreciznija metoda dijagnostike tumora, koja u sebi kombinuje prednosti dve različite medicinske tehnologije. PET/CT skener omogućava da se utvrdi tačna veličina, pozicija, aktivnost, širenje tumora ali i efekat terapije.
Pozitrion emisiona tomografija (PET) pruža informacije o metaboličkim aktivnostima tumora, dok kompjuterska tomografija (CT) pruža anatomsko-morfološke informacije. Upravo ova dualnost čini PET/CT najboljom dijagnostičkom metodom za praćenje toka širenja onkološkog oboljenja, praćenje učinka hemoterapije i precizno planiranje daljeg lečenja. PET/CT predstavlja važno pomoćno dijagnostičko sredstvo u donošenju odluke o hirurškoj intervenciji i uveđenju hemoterapije.
PET/CT se najčešće primenjuje kod:
- raka pluća,
- raka dojke.
- raka debelog creva,
- melanoma
- malignih limfoma
- tumora glave i vrata (npr. zloćudni tumor grkljana)
- raka jednjaka
- karcinoma pankreasa
- karcinoma štitne žlezde
- karcioma cerviksa, karcinoma endometriuma (rak materice)
- karcinoma jajnika
- raka mokraćne bešike
- kracinoma prostate
- i drugih oboljenja
Prednosti PET/CT tehnologije
Prva i osnovna prednost PET/CT-a je u brzini pružanja informacija o stanju pacijenta. U okviru samo jednog snimanja moguće je utvrditi da li je tumor već razvio metastaze ili nije. Već nakon kratkog vremena je moguće proveriti da li hemoterapija deluje ili ne – usporavanje metabolizam šećera u tumoru ili metastazi pokazuje da terapija deluje. Međutim, pokaže li se da je potrošnja šećera i dalje visoka, lekari dobijaju na vremenu kako bi promenili pristup lečenju, adaptirali terapiju i povećali šanse za izlečenje. Putem PET/CT snimanja je takođe moguće utvrditi da li se tumor ili metastaza smanjio/la ili su se proširili. Sve u svemu, PET/CT snimanje omogućava ranu i preciznu dijagnozu, a ujedno i brzu reakciju lekara, što u slučaju onkoloških oboljenja često može biti odlučujući faktor između uspeha i neuspeha u lečenju.
Kako se odvija PET/CT snimanje?
Kao i kod drugih nuklearno-medicinskih dijagnostičkih metoda, i u svrhu PET/CT snimanja pacijenti intravenozno dobijaju određenu radioaktivnu supstancu (radiofarmakon) tzv. trejser. Najčešće upotrebljivani trejser je FDG (18FluorDesoxyGlukoza).
FDG prati metabolizam glukoze, koji može biti povećan kod brojnih tumora i zapaljenskih procesa. Kada se radi o dijagnostici vezanoj za predeo mozga, tu se posmatraju segmenti smanjene metaboličke aktivnosti glukoze, kao npr. u slučaju epilepsije ili demencije. Pored ovog radiofarmaka, postoje i drugi trejseri,koji se upotrebaljavaju za samo neka onkološka oboljenja, jer dospevaju u tačno ciljane delove ćelija i na taj način pružaju precizniju informaciju. Dobar primer za to je kancer prostate, kao i razni oblici neuroendokrinih tumora.
Nakon ubrizgavanja radiofarmakona, pacijent mora da miruje sat vremena, kako bi se isti ravnomerno raspodelio u telu. Pacijent dobija svoj lični prostor za odmor i nije mu dozvoljeno da u tom periodu od sat vremena napušta institut. Nakon sat vremena se pristupa snimanju, koje traje između 20 i 30 minuta i potpuno je bezbolno. Celokupno trajanje pregleda i boravka na institutu je oko 3 sata
U Austriji, u organizaciji agencije MEDHEL, je moguće obaviti sve vrste PET CT snimanja:
- FDG 18
- PSMA i Cholin
- Ga68 DOTATOC, DOTATATE, DOTANOC
- SPECT Tektotryd scintigrafija
- BETA AMILOID PET SCAN za procenu Alchajmerove bolesti
- i drugi kontrasti
Kontaktirajte nas za informacije o mogućim terminima pregleda u Beču, neophodnoj medicinskoj dokumentaciji i ostalim organizacionim detaljima.